המחנק בשוק המשכנתאות וההלוואות

כל מי שחי בארץ מודע למצב האבסורדי שנוצר, ורובנו גם חווים אותה מידי חודש בחודשו.

כבר במהלך תקופת הקורונה שמענו את הקולות של הכלכלנים שניבאו לנו על משבר עמוק, או מיתון צפוי להגיע, לזה הצטרפו בהמשך המלחמה באוקראינה, המצב הפוליטי במדינה בעקבות הרפורמה המשפטית, מחאות היי טק ומשיכות הכספים, ויצרו מצב בו קיימת עליה מתמדת וגבוהה של מדד המחירים לצרכן.

לא ניכנס לכל המונחים אבל בשורה התחתונה מה שלפני כשנה וחצי היינו יכולים לקנות בתמורה ל-100 ש"ח מגוהצים עולה לנו כיום כ- 120 ש"ח.

לזה קוראים אינפלציה – מיתון.

המלחמה של בנק ישראל במיתון נעשית באמצעות העלאת ריבית בנק ישראל מה שמשפיע באופן ישיר על הריביות כולן במשק.

למעשה נוצר מצב אבסורדי בו אדם שלקח משכנתא לרכישת נכס או הלוואה כל המבוססת על ריבית הפריים מוצא את עצמו משלם סכום גבוה מאוד. לשם הדוגמא משכנתא ממוצעת של 1,000,000 ש"ח, בה שליש הוא במסלול הפריים – ל-30 שנה, התייקר במהלך השנה האחרונה בסביבות ה- 835 ש"ח לחודש!!!.

זה מטורף!!!

אבל יחד עם זאת ערך הכסף שלנו נשחק, והמשכורת שלנו גם שווה 20% פחות מקודם לכן.

מה שגורם לתחושת מחנק בהחזרים החודשיים של המשכנתא, מעיק על משק הבית וגורם לנו לחוש ייאוש, וחוסר אונים.

אבל אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשקוע בתחושות הללו, ולהפוך להיות שחקנים חכמים כאלו שלוקחים את המצב ויודעים איך לנצל אותו לטובתנו או לפחות למצוא פתרון שישאיר לנו את הראש מעל המים.

3 טיפים קצרים שחייבים ליישם.

1. מיחזור משכנתא – אם הגענו למצב שאנחנו לא עומדים בתשלומים, כדאי לנו לבדוק כדאיות למיחזור משכנתא שיקל עלינו בהחזרים החודשיים. לפעמים ניתן למחזר מסלול ספציפי המהווה קושי עיקרי.

2. כסף לא בעו"ש – יש לכם כסף בצד, אם הוא לא נמצא במצב בו הוא מרוויח – הוא מפסיד.

זוכרים את עניין שחיקת הכסף? אז הכסף נהיה שווה פחות. לכן לא נשמור את הכסף בעו"ש, ולא מתחת למזרן, נחפש אפיק השקעה המתאים לנו, סולידי יותר או פחות, גם פיקדון בנקאי עדיף מכלום.

3. התנהלות כלכלית נכונה – אולי פעם יכולנו להרשות לעצמנו לחיות בצורה לא מושכלת, זה לא היה נכון להתנהל באופן כזה, אבל כיום זה יכול להציל אותנו ולשחרר את העניבה.

קחו ייעוץ כלכלי צמוד, או אפילו תנסו לעשות זאת לבד אם אתם בטוחים בעצמכם מספיק, ותגיעו לתקציב נכון ומאוזן, שישאיר אתכם עם הראש מעל המים.

נקווה כי נתחיל לראות בעתיד הקלה בתחומים האלו אך נראה כי זה יקח לפחות עד אמצע שנת 2024 שנתחיל לראות את הפחתות הריבית, אבל מה אנחנו יודעים, אלוקים גדול.

שלו ייעוץ ויזמות נדלן לוגו

קישורים שימושיים